Kdy potřebuji pomoc

Každý z nás má potenciál být závislý. Pravděpodobně každý také ve svém životě zažil chvíle, kdy potřeboval nějak uniknout z reality, kterou prožíval. Bohužel to nejde, tedy alespoň ne tak, aby ji bylo možno vymazat. Jde ji pouze překonat. Většina situací se dá zvládnout skrze pomoc druhých. I v těch pro nás těžko pochopitelných se ukazuje, že je tady řešení, že je někdo, kdo má moc a záleží mu na nás.

Možná je to tak, že ty sám dnes řešíš nějakou situaci tím, že utíkáš, hledáš řešení v zapomenutí nebo změně vnímání reality. Tvé jednání ti přináší další problémy, ale nejsi si jistý, že to, co děláš by se dalo nazvat závislostí nebo problémem, který má kontrolu nad tvým životem. Těchto pár otázek ti může pomoci odpovědět na otázku jestli potřebuješ sám pomoc. Zeptej se sám sebe:

1
To co dělám, dělám tajně?
2
Můžu projít testem otevřenosti nebo své jednání před rodinou či přáteli aktivně skrývám?
3
Jsou mé spontánní reakce sebeobranné, cítím se neustále v ohrožení?
4
Snažím se skrze toto jednání utéct před svými pocity?
5
Má mé užívání nějaký negativní důsledky na mně nebo na druhé?
6
Opakuje se mé jednání v pravidelných cyklech?
7
Plánuji si toto jednání?
8
Mám připraveny argumenty pro zlehčení tohoto jednání?

Tyto otázky ti mohou pomoci definovat to, v jaké fázi problému se právě nacházíš. Jednoduše řečeno, jde o míru popírání a utajování svých problémů, jednání před blízkými. Cesta ven je spojená s odtajněním a vyhledáním pomoci.

© Copyright 2024 Teen Challenge Int. ČR.  DARUJ

Build a website - More here